Jiu Jitsu’s Biggest Names Take Center Stage In Manhattan. This is ‘KASAI Pro 4’!

On November 10, Manhattan Center’s Hammerstein Ballroom in New York will host ‘KASAI Pro 4’. This event will showcase some of Jiu-Jitsu’s most decorated names in compelling feature-fights and a much anticipated eight-man no-gi tournament at 145lbs (65.8kg) to crown KASAI’s inaugural World Featherweight Champion.

KP4 EVENT DETAILS

Saturday, November 10, 2018

Manhattan Center’s Hammerstein Ballroom
311 W 34th St, New York, NY 10001

Doors open 5:30pm ET. Undercard begins 6pm ET. Main card beings 8pm ET.

‘KASAI PRO 4’ MAIN TOURNAMENT CARD
Bracket A
  1. Bruno Frazatto
    Bruno Frazatto
    (Athos)
  1. Geo Martinez
    Geo Martinez
    (10th Planet)
  1. Paulo Miyao
    Paulo Miyao
    (Unity/Cicero Costa)
  1. Frank Rosenthal
    Frank Rosenthal
    (RGA)
Bracket B
  1. Ethen Crelinsten
    Ethen Crelinsten
    (Tristar)
  1. Gianni Grippo
    Gianni Grippo
    (Marcelo Garcia)
  1. Augusto Tanquinho Mendes
    Augusto “Tanquinho” Mendes
    (Soul Fighters)
  1. Kim Terra
    Kim Terra
    (Caio Terra Association)

Ruleset

  • Two round-robin brackets of four
  • Three 6-minute rounds
  • The competitor with most points in each group advances to the final

Group Scoring

  • Win by submission = 3 points
  • Win by points = 2 points
  • Draw = 1 point
  • Loss = 0 points

Match Scoring

  • IBJJF Unified Rules, plus:
  • 1 point – Submission attempt (near tap) takedown (no control) going from bottom guard to top after a poor submission attempt by the opponent.
  • No advantages
  • All submissions legal
SUPERFIGHTS
  1. Matheus LutesMatheus Lutes
    (Marcelo Garcia)
  2. Jeremiah VanceJeremiah Vance
    (10th Planet)
  1. Gordon RyanGordon Ryan
    (Renzo Gracie Academy)
  2. Matheus DinizMatheus Diniz
    (Marcelo Garcia)
  1. Vagner RochaVagner Rocha
    (VRMA/Fightsports)
  2. Rousimar PalharesRenato Canuto
    (Checkmat)
UNDERCARD
  1. Marvin Castelle
    Marvin Castelle
    (10th Planet)
  2. Carlos Rosado
    Carlos Rosado
    (Gracie Barra North Babylon)
  1. Tony Bergamo
    Tony Bergamo
    (Mushin MMA)
  2. Silvio Duran
    Silvio Duran
    (Vitor Shaolin BJJ)
  1. Junny Ocasio
    Junny Ocasio
    (Unity BJJ)
  2. Rey De Leon
    Rey De Leon
    (10th Planet)
  1. Steve Kasten
    Steve Kasten
    (10th Planet LI)
  2. Thiago Rela
    Thiago Rela
    (Rela BJJ)
  1. Italo Moura
    Italo Moura
    (Unity BJJ)
  2. Nick Fiori
    Nick Fiori
    (OAMA)
  1. Caio Basso
    Caio Basso
    (Igor Gracie Academy)
  2. Cameron Chaffee
    Cameron Chaffee
    (Gracie Humaita Philly)
  1. Jesse Florentino
    Jesse Florentino
    (Stout BJJ)
  2. Randy Nieves
    Randy Nieves
    (Vamos BJJ)
  1. Mathaus Anderson
    Mathaus Anderson
    (Gregor Gracie Academy)
  2. Jon Potts
    Jon Potts
    (Monster MMA)
  1. Sean Yadimarco
    Sean Yadimarco
    (Savarese BJJ)
  2. Josh Boodhoo
    Josh Boodhoo
    (OAMA)
  1. Timmy Halaby
    Timmy Halaby
    (Gracie Barra LI)
  2. Jeferson Guaresi
    Jeferson Guaresi
    (Unity BJJ)
  1. James Taylor
    James Taylor
    (East Coast MMA)
  2. Justin Reyna
    Justin Reyna
    (Essential)

 Ruleset
6-minute time limit
No-Gi matches: KASAI Pro rules apply
Gi matches: IBJJF unified rules apply

 



Share: